اللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَ عَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَ فی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَ حافِظاً وَ قائِدا ‏وَ ناصِراً وَ دَلیلاً وَ عَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَک َطَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

مصوبات

رسانه شورا

تبلیغات

اوقات شرعی

پیوندها


 

درج خبر

بیانیه رسمی شوراهای اسلامی شهرهای اراک، سنجان و کرهرود خطاب به شهروندان، مدیران و نمایندگان در مجلس شورای اسلامی

بیانیه رسمی شوراهای اسلامی شهرهای اراک، سنجان و کرهرود خطاب به شهروندان، مدیران و نمایندگان در مجلس شورای اسلامی

اعتراض به تخریب و بی توجهی نسبت به نگهداری از باغات و قنوات سنجان و کرهرود به عنوان فیلتر تصفیه کننده هوای این شهر ها

اراک به عنوان پایتخت صنعتی ایران  از بزرگترین شهر های غرب و مرکز ایران می باشد. اراک بزرگترین شهر و مرکز استان مرکزی است. هوای اراک از نظر داشتن عوامل آلوده کننده حتی ازپایتخت ایران( تهران بزرگ) آلوده‌تر بوده و ورود حجم زیادی از آلودگی‌ها به این شهر نشان می‌دهد که درصد بالایی از آلودگی، در شهری با وسعت کم متمرکز شده ‌است و این حجم از آلودگی هم برای انسان و هم برای محیط زیست بسیار خطرناک می باشد.

هوای اراک در زمره آلوده ترین کلان شهرهای ایران قرار دارد. عواملی همچون رشد جمعیت و به پیرو آن افزایش خودرو و همچنین افزایش روند صنعتی شدن و ساخت کارخانه‌های گوناگون و عدم الزام آنها به فیلتراسیون باعث شده‌ این شهر جزو یکی از هشت کلان شهر آلوده کشور به حساب بیاید که عملا نسبت به هفت شهر دیگر کمترین اقدامات جبرانی و پیشگیرانه صورت پذیرفته است.

با نگاهی اجمالی به روند توسعه شهری اراک طی پنجاه سال گذشته و مقایسه آمار، تصاویر ماهواره ای و عکسهای هوایی این سالها متوجه می شویم که شهر اراک از یک روند ناصحیح توسعه شهری رنج می برد به طوری که طی 50 سال گذشته از یک باغ شهر به یکی از 8 شهر آلوده کشور تبدیل شده است.

جمعیت شهر اراک در طول پنجاه سال گذشته با توجه به موج دوم رشد صنعت و شرایط استراتژیک این شهربه استناد مرکز آمار ایران  با افزایشی 10 برابری از 5899  نفر در سرشماری سال 1335 به بیش از 438338 نفر در سال 1385رسیده است.

 از طرفی مساحت محدوده شهری اراک در سال 1335 بر اساس لایه استخراج شده از ارتوفتوموزاییک عکس هوایی منطقه برابر با 1041 هکتار و مساحت مجموع باغات و فضاهای سبز عمومی و خصوصی شهر اراک در آن دوره برابر با 160 هکتار بوده است که نشان می دهد به ازای هر 6 متر از سطح شهر 1 متر مربع فضای سبز موجود بوده است، که بر اساس آمار ارائه شده سرانه جمعیتی فضای سبز شهر اراک در سال 35 برابر با 27.11 متر مربع قابل محاسبه بوده است.

 

 در حال حاضر به طور تقریبی نسبت مساحت شهری به فضای سبز، برابر با 10.02 می باشد که نشان می دهد تحت تاثیر رشد نامتوازن شهری و عدم افزایش سطح فضای سبز طی دهه های گذشته به نسبت افزایش جمعیت سرانه فضای سبز در سال 89 به 13.16 متر مربع کاهش یافته است که متاسفانه نشان از تخریب 95 درصدی فضاهای سبز پیشین شهری دارد.

حال با توجه به نوع آلاینده ها و حجم وسیع تخلیه آنها در هوای شهر اراک لزوم افزایش سرانه فضای سبز شهری بیش از پیش احساس می شود که در این میان اجرای 1000 هکتار فضای سبز مشجر پیش بینی شده در قالب طرح جامع کاهش آلودگی هوای شهر اراک با گونه های کم نیاز آبی و همیشه سبز، کمک به شهرداری اراک به منظور اصلاح ساختار فضای سبز موجود می تواند از اقدامات موثر اجرایی، در بهبود وضعیت موجود می باشد که تا کنون و با گذشت 5 سال از تصویب طرح کاهش آلودگی، اجرایی نگردیده است.

در حال حاضر نیروگاه حرارتی شازند با تحمیل روزانه 300 تن گوگرد به شهر اراک نقش بسزایی در آلوده نمودن هوای شهر دارد که در این میان بادهای غالب نقش بسزایی در جابجایی این آلودگی از سمت نیروگاه به سمت شهر اراک را دارا می باشند.کارخانه آلومینیوم سازی نیز به عنوان یکی دیگر از مراکز آلایندگی حجم بالایی از آلودگی را به شهروندان اراکی تحمیل می نماید و اینها تنها بخشی از موارد ایجاد آلایندگی صنایع در محدوده  حریم شهرستان اراک می باشند.

در این راستا وجود فضای سبز به شکل باغات در محدوده شهر های سنجان و کرهرود که در واقع شهر های متصل به محدوده ی شهری اراک می باشند به عنوان فیلتر تصفیه کننده هوای این شهر ها و شهر اراک محسوب می گردد که با در نظر گرفتن این نکته همچنین کارکردهای اقتصادی، کشاورزی، اجتماعی ، و زیبایی شناسی آن اهمیت حفظ و نگهداری از این مجموعه های باارزش مشخص می گردد .

  ولذا شوراهای شهرهای اراک، سنجان و کرهرود بار دیگر تاکید می نماید که مسئولین استانی باید اهتمام بیشتری نسبت به این موضوع داشته و در راستای عملیاتی کردن راهکارهای ذیل فعالیت جدی با گزارش مبسوط به شهروندان این 3 شهر داشته باشند.

1. تهیه طرح اقتصادی نمودن و حفظ و نگهداری باغات شهرهای سنجان و کرهرود

2. ممنوعیت هر گونه تغییر کاربری توسط کمیسیون ماده 5

3. تامین آب مورد نیاز، جهت آبیاری مجموعه فضای سبز، باغات، زمین های زراعی و سیفی کاری خاص این منطقه

4. لایروبی قنوات خشک شده و ترمیم چاه های مربوطه که عمدتا از رده خارج گردیده و غیرقابل استفاده می باشند مانند قنات : مستوفی، خان حاکم، جرقان، شرکت، خاکباز و ...

5. برخورد جدی و قاطع قضایی با عوامل تخریب فضای سبز و باغات این محدوده

6. ثبت تمامی باغات شهرهای مذکور و پلاک کوبی درختان و تبدیل این محدوده به پارک ملی با توجه به قدمت تاریخی این شهرها و باغات آن

شورای اسلامی شهرهای اراک، سنجان ، کرهرود، در راستای حفظ و نگهداری باغات و بحث قنوات شهرهای سنجان و کرهرود با موضع گیری شفاف، جدی و مسئولانه خواستار همکاری، همگامی و همراهی کلیه مسئولین، نهادها و ارگان ها و پیگیری جدی نمایندگان در مجلس شورای اسلامی جهت جلوگیری از تخریب این مجموعه ارزشمند فضای سبز و قنوات و همچنین برنامه ریزی ویژه برای اقدام عاجلانه جهت رسیدگی فوری به قنوات و لایروبی آنها و احیاء این محدوده که از قابلیت بالای اکوتوریسم برخوردار است می باشد. در این زمینه بهره گیری از عزم ملی و منطقه ای و در راس آنها به کار گیری مشارکت مردمی و سازمان های مردم نهاد غیر دولتی عام المنفعه فعال در حوزه محیط زیست می تواند راهگشا باشد، امید که  با حمایت و پیگیری و فعالیت ویژه و نمایندگان استان، به ویژه شهرستان اراک در مجلس شورای اسلامی و استاندار محترم مرکزی  اقدامات موثر، قطعی و حائز اهمیتی شکل گیرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

امروز

طراحی سایت
يكشنبه 29 ارديبهشت 1398.
شمسی:
الأحد 15 رمضان 1440.
قمری:
May 19 2019.
میلادی:

اعضاي دوره پنجم

آمار سایت

امروز5
دیروز8
این هفته29
این ماه29
مجموع88163

آی پی بازدیدکنندگان : 54.234.227.202
Unknown ? Unknown Sun 19 May 2019 08:42

ورود کاربران

Template Design:Afarinesh Group